DanubeparksConnected - Bridging the Danube Protected Areas Towards a Danube Habitat Corridor

DanubeparkConnected
Összekapcsolni a Duna menti védett területek hálózatát egy Duna Élőhely Folyosó kialakításáért

A Duna a biológiai sokféleség zöld életfolyama. Amíg a Duna menti védett területek hálózata (Danubeparks és Danubeparks Step 2.0 projektek) a legértékesebb területek védelmére, a töredezett határ élőhelyek összetartozó ökoszisztémájának védelmére törekedett, a DanubeparksConnected projekt kezdeményezi a Duna Élő Folyosó Kampányt (Danube Habitat Corridor campain), mely ellensúlyozni igyekszik ezt a töredezettséget.
A projekt indítványozza a példaszerű pilot akciók megvalósítását, melynek célja helyreállítani és megőrizni a kapcsolatot az élővilág összes szintjén:
1. Víz: A határon átnyúló Duna Vad Sziget Folyosó (Danube WILDisland Corridor) program a dunai szigetek védelmére irányul, amely a zászlóshajó élőhelye az érintetlen folyó dinamikának és otthont ad a karakterisztikus fajoknak.
2. Szárazföld: A természetes folyó rendszer lehetővé teszi száraz élőhelyek kialakulását is, melyek ma gyakran töredezett elhatárolt foltok. A Duna Száraz Élőhely Folyosó (Danube Dry Habitat Corridor) tevékenységei során célunk megvalósítani a száraz élőhelyek kezelését határon átnyúló legeltetéssel és tesztelni az élőhely folyosó hosszú távú ezen irányú funkcióját, valamint biztosítani a Danubeparks Kanyonok hálózatát.
A dunai part-menti ligeterdők (Danube Riparian Forest Corridor) állapot vizsgálatának célja meghatározni a szükséges kezelést és megalapozni az együttműködési tevékenységeket az erdészeti szektorral a part-menti ligeterdők további hasznosítása érdekében.
3. Levegő: A Duna Szabad Ég (Danube Free Sky) munkacsomag biztosítani igyekszik az akadály mentes madárvonulást a Duna menti migrációs útvonalon.
Az elektromos szolgáltatókkal együttműködve, olyan technikai megoldások létesítése a Dunát átívelő elektromos vezetékeken, melyek megakadályozhatják a madarak vezetékekkel való ütközését (áramütést).
4. Kommunikációs munkacsomag: A különféle és változatos kommunikációs intézkedések segítik a projekt végrehajtást és fűszerezik a projekt tevékenységeit.
Például: Kerékpárral a gáton (Cycling the dyke) program célja, hogy a projekt célterületeinek bemutatására meginvitálja a helyi szereplőket és az érdeklődőket egy közös kerékpározásra Duna menti gátakon.
Az önkénteseket invitálja segítségre az Első Duna Önkéntes Nap (1st Danube Volunteers Day).
A folyamatos tapasztalatszerzés és tudáscsere a 10 Duna által átszelt ország partnerei és a különböző ágazatok szakemberei között (vízgazdálkodás, energiaszektor, környezetvédelem, politikai vezetők) biztosítja a Duna Élőhely Folyosó stabil hosszú távú tőkéjét.
A transznacionális Danupekars hálózat szakértelmével és tapasztalatával képes felállítani egy sikeres és megújuló projektet, építve a már meg lévő irányvonalra és alapokra.
 
A projekt adatai:
A projekt vezető partnere:
Nationalpark Donau-Auen
 
A projekt rövid címe:
DanubeparksConnected
 
A projekt azonosító száma:
DTP1-1-005-2.3
 
A projekt költségvetése:
 3 085 412,49 €

A támogatás mértéke:
100 % 
 
A projekt tervezett befejezési dátuma:
2019. június 30.
 
További információ:
Boros Bianka projektmenedzser
+36 70 938 9617
boros.bianka@fhnp.hu
 
Projekt Partnerek:
Landratsamt Neuburg-Schrobenhausen (Németország)
City of Ingolstadt (Németország)
Passau District (Németország)
World Heritage Municipalities Wachau (Ausztria)
State Nature Conservancy of the Slovac Republic (Szlovákia)
BROZ- Regional association for nature conservation an sustainable development (Szlovákia)
Fertö-Hansag National Park Directorate (Magyarország)
Danube Ipoly National Park Directorate (Magyarország)
Danube-Drava National Park Directorate (Magyarország)
Public Institution Nature Park Kopacki Rit (Horvátország)
Persina Nature Park Directorate (Bulgária)
Club Friends of Public Park Rusenski Lom (Bulgária)
Danube Delta Biosphere Reserve Authority (Románia)
Public Enterprise "Vojvodinašume" (Szerbia)