Komplex természeti értékvédelmi program a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban I. forduló

Komplex természeti értékvédelmi program a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban
A projekt azonosító száma: KEOP-3.1.1./1F-2008-0005.

1. alprojekt: Osli-Hany- Vizes élőhely rekonstrukció
 
A hansági tőzeges vizes élőhelyek jellegzetes élőhely típusainak, közösségeinek megőrzése, az itt honos fajok számára alkalmas élettér stabilitásának növelése, különösképpen a célfajként megjelölt fajok igényeinek figyelembe vételével. A láposodási folyamatok tágabb időskálán mozognak és bonyolultabbak, mint egy egyszerű felszíni árasztás, de az előző évek eredményei azt mutatják, hogy a felszíni árasztással létre hozott víztestekhez kapcsolódóan, a talajon átszivárgó, átszűrt, huminsavakban gazdag lápi jellegű kisvizek is kialakulnak, melyekben a vegetáció is lápi jelleget mutat. Ezért az Osli-Hany rekonstrukció esetében nem egy gyors, hirtelen változással járó, nagy nyílt vízfelület kialakítását céloztuk meg, hanem lassú, fokozatos vízszint emeléssel, az altalaj feltöltésével, az eredeti vegetáció átrendeződésének is időt biztosítva, a lápi jelleg megőrzését, kiteljesítését kívánjuk megvalósítani, kisebb-nagyobb tocsogók, vízfelületek megjelenésével, bizonyos fajok visszatelepítésével.

A hansági vizes élőhely-rekonstrukció főbb célkitűzései: 

- nyílt vízfelületek kialakítása az erre alkalmas mély fekvésű védett területeken,
- a megmaradt tőzegállomány további oxidációjának megállítása,
- a mocsári és lápi vegetáció, a vízinövényzet helyreállítása,
- a vízimadarak fészkelő helyeinek és a madárvonulás időszakában rendelkezésre álló zavartalan táplálkozó helyek biztosítása.
 
A projekt a biodiverzitás növelését, a fenntartható vízgazdálkodást, a helyi lakosság számára oktatási, bizonyos korlátok között gazdálkodási lehetőséget nyújt. Az Igazgatóság vállalja, hogy a célterületen legalább 5 000 m²-en biztosítja a kulturált, tiszta környezet fenntartásának elősegítését.

2. alprojekt: Forrás rekonstrukciók a Soproni TK területén
 
Az ex lege védelmet élvező forrásoknál a foglalások helyreállítása, átalakítása. A Soproni TK Magyarország leglátogatottabb erdőterületei közé tartozik. A hegyvidék területén 68 állandó, és időszakos forrás, szivárgó ismert. Jelen projekt ezek közül négy leromlott állapotú forrásfoglalás felújítását célozza. Ezen források táplálják a hegyvidék eróziós árkaiban lévő tiszta vizű vízfolyásokat melyek számos védett állatfajnak biztosítanak élőhelyet. Kiemelkedő jelentőségű ezek közül a ritka hegyiszitakötő (Cordulegaster heros).  Ezen projekt elem a felszíni és felszín alatti vizek veszélyeztetettségét csökkenti a védett források állapotának helyreállításával. Hozzájárul a fenntartható társadalmi struktúrák kialakulásához a foglalt források állapotának javulásán keresztül, hiszen ezzel a természetbe csalja a lakosság arra nyitott részét. Az itt használt anyagok helyi, természetes alapanyagokból készülnek, azok a környezetre semmilyen veszélyes anyagot nem tartalmaznak, természetesen ezt a beszerzés során érvényesítjük. A projekt tervezés során a partnerséget az érintett felelős szervezetekkel és érdeklődő civil szervezetekkel és a felelős hatóságokkal biztosítja. Ezen túl az Igazgatóság vállalja, hogy a források közelében legalább 5 000 m²-en biztosítja a kulturált, tiszta környezet fenntartásának elősegítését.

3. alprojekt:Denevér élőhely rekonstrukciók a Soproni TK területén
 
A természetközeli állapotban lévő vizes élőhelyek, az őshonos fafajú erdők és a fajgazdag gyepterületek változatossága olyan denevér fajokat vonz a területre, mint például a Kis patkósorrú denevér (Rhinolophus hipposideros), Barna hosszúfülű-denevér (Plecotus auritus). E ritka és veszélyeztetett fajok számára mesterséges, zavarásmentes tanyahelyeket kell biztosítanunk, mivel még a védett a Soproni-hegységre is jellemző az állományok elfiatalodása, illetve - főként a schengeni határnyitást követően - az egyre jelentősebb zavarás, ami különösen telelő időszakban kritikus. Az alprojekt célja a Sopron-Brennbergbányán található "Szálasi-bunker" barlangjáratának és a vágat kritikus pontjainak biztosítása, vandálbiztos, zárható, ám a denevérek számára átjárható bejáratának kialakítása. Ezen célok megvalósulása esetén a barlang a következő további 50 évben is menedékül és élőhelyül szolgálhat a denevérkolóniák számára. A Soproni hegyvidék területén a geológiai adottságok miatt a mesterséges üregeken túl denevérek élőhelyének alkalmas barlangok nem, vagy csak kisebb üreg formájában találhatóak. Ezért kiemelt jelentőségűek ebből a szempontból a már felhagyott bányaműveléshez, illetve jelen esetben a Szálasi-tevékenységhez köthető mesterséges földalatti üregek. Jelen projekt két ilyen, egymásból nyíló, a bányarekultivációt "túlélt", nem közvetlenül a bányaművelés céljaira kialakított vágat fenntartását célozza.

4. alprojekt: Békamentő rendszer kibővítése Fertőboz és Hidegség között
 
Az alprojekt célja a 8518-as közúton évente két alkalommal jelentkező tömeges kétéltű pusztulás megakadályozása a kialakításra kerülő terelőfalak és átereszek segítségével. Cél a közlekedési infrastruktúra természetkárosító hatásának csökkentése során a meglévő nyomvonalas létesítmények által okozott élőhely-fragmentáció csökkentése, a természetszerű élőhelyek csökkenésének, degradációjának, felaprózódásának, elszigetelődésének jelentős csökkentése. Ez az 8518-es számú főútvonalon évente több alkalommal jelentkező tömeges kétéltű illetve hüllő pusztulás megakadályozásával, és az ezáltal kettévágott populációk közötti élő kapcsolatok biztosításával érhető el. A rendszer részeként átereszeket (átjárókat) és terelőfalakat tervezünk létesíteni. A helyzet specialitásához hozzátartozik, hogy betonelemes terelőfalakkal gyakorlatilag vizes árkokat létesítenénk az úttesttel párhuzamosan.