MAGYAR PULYKA, RÉZ- ÉS BRONZPULYKA

MAGYAR PULYKA, RÉZ- ÉS BRONZPULYKA
 
A legnagyobb testű magyar baromfi eredeti hazája Közép- és Észak-Amerika erdős vidékein van. Európában már Amerika felfedezése előtt, a X-XIII. sz.-ban megjelent a normann (viking) hajósoknak köszönhetően. Magyarországon a XVI. sz. óta india, indiai páva, póka, pulka néven ismert baromfi.
A parlagi magyar pulyka fekete és fehér színváltozatban létezett, és elsősorban a Duna–Tisza közén tartották. Másik változata a rézpulyka, Boszniában és Dél-Magyarországon volt elterjedt. Különböző parlagi pulyka-színváltozatok elsősorban Erdélyben és a Vajdaságban még ma is előfordulnak.
Az eltelt évszázadok alatt a Kárpát-medencében kialakult kistestű magyar pulykát a XIX sz. elejétől fokozatosan az Amerikában kitenyésztett bronzpulyka váltotta fel.
A parlagi pulyka kiválóan kotló és nevelő állat. Élelemszerzésben szinte utolérhetetlenül szorgalmas. Húsminősége a szabadtartásnak köszönhetően igen jó. A fajra jellemző jellegzetes szemölcsök – „bibircsek” –, amelyek a fejet díszítik, a növendék madarak 2 hónapos korára „vörösödnek ki”.
 
Tudta-e, hogy…  
 
… a pulyka háziasítását a mexikói indiánok kezdték meg i.e. 1000 körül a jóval kisebb termetű vadpulyka mexikói alfajából?
… tartásának alapfeltétele a legelő, amelyen szinte egész évben járhat?
… erős kotlóhajlamuk miatt a pulykák egyéb baromfifajok keltetésére is használhatók?
… ahol bükkerdő volt, ott ősszel bükkmakkra hajtották ki a madarakat, amitől „megnehezedtek és húsuk jóízűvé vált”?