Sziki őszirózsa tanösvény › A szikes tavak madárvilága

GPS: 47.677359, 16.833470

Kattintson az egyes tanösvénypontokara, hogy megtekintse a nevét és a borítóképét.
Részletes adatokért kattintson a felugró ablakra.

A nádasok zárt világához képest az elárasztások fészkelő és átvonuló madarai sokkal jobban kutatottak, sokkal inkább ismertek. Az élőhelyrekonstrukciók során kiemelt feladat volt a fészkelési lehetőségek biztosítása, így a telepekben fészkelő vízimadarak számára fészkelőszigetek lettek kialakítva a vizes élőhely belső felületén. Ezeken a szigeteken sirálytelepek alakultak ki, amelyeken legnagyobb számban dankasirályok költenek, de a Kárpát-medencében terjeszkedő és növekvő állományú szerecsensirályok is e telepen belül fészkelnek. A sirálytelep vízhez közeli, legmélyebben fekvő részén, vagy a vízfelszín fölé bukkanó kisebb zátonyokon, szárazulatokon ugyancsak telepesen költenek a küszvágó csérek. A sirálytelepek védelmében, a szigetek náddal, erős növényzettel sűrűn benőtt részein minden évben több tucat récefészek épül. Leggyakoribbak a tőkés réce, üstökösréce, kendermagos réce és a cigányréce. A felsoroltakon kívül rendszeresen fészkelő récefaj a kanalas réce és a böjti réce, az elmúlt 20 évben egy-egy alkalommal sikerült bizonyítani a csörgő réce és a nyílfarkú réce költését. Újonnan megtelepedő madárfaj a Fertő mellett a Közép-Európában terjeszkedő bütykös ásólúd.

A küszvágó csérekhez hasonlóan a víz fölé csak néhány centiméterrel emelkedő apró szigeteken fészkelnek laza telepben a gólyatöcsök és a gulipánok. Mindkét faj a szikes tavak jellegzetes fészkelője, tipikus költőterületük a Fertőzug.

A szikesek szélsőséges körülményeihez leginkább a széki lile alkalmazkodott. A faj elterjedési területén elsősorban a tengerpartok mentén fészkel, a kiterjedt kárpát-medencei szikeseken szigetszerű populációja költ, amely az elmúlt évtizedekben erősen lecsökkent a szárazodó éghajlat és a legeltetéses állattartás visszaszorulása miatt. A széki lile a nyílt szikesek növényzettől szinte mentes részeit választja fészkelésre, a Fertőzug szikes tavai mellett ilyen élőhelyeket többfelé talál. 

Gyakori fészkelőnek számít a nedves réteken a bíbic, és rendszeresen, de kisebb állományban költ a piroslábú cankó is. Alacsony vízállásnál néhány pár kis lile is megtelepszik. Ugyancsak rendszertelen fészkelő a sárszalonka, a pettyes vízicsibe és a haris is.