Összehangolt természetvédelmi tevékenységek a szlovák-magyar határmenti térségben

 „Összehangolt természetvédelmi tevékenységek a határmenti térségben“

A projekt összefoglaló adatai:
 
A projekt a Magyarország- Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007- 2013 / Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013 keretében valósult meg (www.husk-cbc.eu).
 
A projekt indokoltsága:
 
A magyar-szlovák-osztrák hármashatár térségében maradt fenn a Kárpát-medence nyugati részének legjelentősebb túzokállománya. A természetvédelem intézkedéseinek következtében ez a populáció növekvő, további fennmaradása és további növekedése az agrárkörnyezetvédelmi programok és a természetvédelem összehangolásával lehetséges. A túzokállomány monitoringja, a gazdálkodók felvilágosítása, és az agrárkörnyezetvédelmi intézkedések kiszélesítése hosszú távon biztosíthatja azokat a gazdálkodási formákat, amely a faj megmaradásának garanciája a projekt területén azzal együtt hogy ez a gazdálkodókat is előnyös helyzetbe hozza.

A Szigetköz térségéhez kapcsolódóan a gyepterületek mellett leginkább a vizes és vízhatástól függő élőhelyek, valamint a hozzájuk kötődő, közösségi jelentőségű és védett fajok és társulások állapota, populációik mérete és stabilitása élvez kiemelt figyelmet. A különféle vizes élőhelyek vonatkozásában az egyik igen érzékeny mutató a vízivad állomány egészének, és ezen belül is különösen egyes, emberi hatásokra érzékeny fajok (pl. cigányréce) népességének alakulása.

Rendkívül fontos feladatnak tekintjük a területen a felszíni és felszín alatti vizek visszatartását (a globális klimatikus változások esetleges hatásaira való felkészülés jegyében is), a gazdálkodók érdekeltségének kialakítását abban, hogy a földterületeiken elviseljék az időszakos vízborítást, sőt, a rendszeresen (bel)víz borította területeiken az intenzív gazdálkodás feladása mellett dönthessenek (szántóból gyep, illetve vizes élőhely konverzió megfelelő támogatása) és ezzel részben értékes élőhelyek jönnének létre, részben pedig a tápanyag terhelés (nitrát, foszfát, stb) csökkenne a vízfolyások és egyéb felszíni és felszín alatti víztestek tekintetében. A kisebb vizes élőhelyek tartósságának növekedésével számos faj számára ún. "stepping stone" mozaik foltok jelennek meg a nagyobb, összefüggő agrár területeken, melyek a fennmaradás biztonságát és az elterjedést javítják.

V súvislosti rozmanitými vodnými biotopmi jedným veľmi citlivým ukazovateľom celkovej populácie vodných živočíchov je vývoj populácií jednotlivých na ľudský zásah veľmi citlivých druhov (napr. Chochlačka bielooká).

Fentiek alapján projektünk a természetkímélő gazdálkodást megalapozó monitoringot (úgy a növénytársulások, mint a gerinces és gerinctelen állatvilág és élőhelyük kapcsolatának analizálására) célozta meg a térségban, aminek eredményeként kidolgozhatjuk azokat a gazdálkodási technológiákat, amelyeket jó szívvel ajánlhatunk a területeken a gazdálkodók számára. Mindez a természeti értékek gyarpodását jelenti az ott élő és gazdálkodó emberek megelégedésére.

A projekt céljai: 

1. Az idevágó előírások összehangolása az élőkörnyezet védelme érdekében.
2. A helyi védett területekre vonatkozó közös intézkedések összehangolása, amelyek a védett területek NATURA 2000 európai hálózathoz tartoznak.
3. Együttműködés a területi fejlesztés terén, illetve a megfelelő infrastruktúra kialakítása terén, amely lehetővé tenné az idegenforgalmi látogatottság megoldását a helyi védett területek károsodása nélkül.
4. A határokon átnyúló tevékenységek növelésének elfogadása az együttműködés támogatásával a határos régiókban.
5. A kétoldalú együttműködés optimális teljesítéséhez való hozzájárulás a határmenti régiókban.
6. Hozzájárulás a koordinált és fenntartható határokon átnyúló regionális fejlesztéshez.
 
Vezető partner: A Pozsony Megyei Önkormányzat 
A projekt partnerei: Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Vadgazdálkodási és Gerinces Állattani Intézet

Aprojekt célcsoportjai: 

A projekt elsődeleges célcsoportja a Szigetköz-Csallóköz, Mosoni Sík, Pozsonyi-sík agrárgazdálkodói, akik a természeti erőforrások megfelelő használata mellett gondoskodhatnak a különböző élőhelyek és a természeti értékek megmaradásáról. Számok több ezerre tehető. Terveink szerint a projekt eredményeit a helyi településeken szervezett gazdafórumokon szeretnénl velük megosztani, és tanácsadással segíteni őket gazdálkodásukban. Részükre a projekt közös honlapján is folyamatosan infromációkat nyújtunk.
Másodlagos célcsoport a szakmai közönség (kutatók, természetvédők, erdészek, vadászok stb...). Számukra (néhány száz fő) workshopokat szervezünk, ahol a projekt eredményeit be szertnénk mutatni. 
A Pozsony Megyei és Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat épületeiben, valamint a többi projekt partnernél megszervezendő vándorkiállítás, valamint a közös honlap a széles nagyközönséggel (több százezer fő) ismertetné meg a projekt eredményeit, valamint e határmenti térség természeti kincseit. 

A Pozsony Megyei Önkormányzat tevékenysége a projektben:

• Az előírások eltéréseinek identifikációja az élőkörnyezet védelme területén.
• A közös intézkedések összehangolása a helyi védett területek érdekében, amelyek az európai NATURA 2000 hálózat részét képezik.
• Területi fejlesztésben való együttműködés és a megfelelő infrastruktúra fejlesztése, amely lehetővé teszi az idegenforgalmi látogatottságot a helyi védett területek sérülése nélkül.
• A projekt munkakivitelezési partnerstruktúráinak fejlesztése és átkapcsolása a cross border governance szellemében.
• A nyilvánossággal való együttmőködés – tájékoztató jellegű rendezvények, médiamegjelenés, publikációk.

A magyar partnerek tevékenysége a projektben: 

• A túzok édelme érdekében végzett folyamatos monitoring a Mosoni-Síkon (kapcsolódva a szlovákiai állomány monitoringjához)
• A Szigetközben teljeskörű élővilágvédelmi monitoring (gerinces és gerinctelen fauna, és a florisztikai értékek érdekében)
• Az agrár környezetgazdálkodási programok népszerűsítése gazdálkodói fórumokon a Szigetközben és a Mosoni-Síkon
• Közös nyilvánosségi tevékenység a vezető partnerrel
• Közös élővilágvédelmi adatbázis létrehozása a vezető partnerrel

A projekt felépítése:

1. Közös webportál létrehozása a nyilvánossággal való információmegosztásra a környezetgazdálkodási jogi előírások tekintetében, a pénzügyi támogatások, a közös természeti értékek megőrzésének területén, a kiemelten védett túzokfaj érdekében.
2. Összehangolt adatbázis létrehozása az európai jelentőségű védett túzokfajról.
3. Közös adatbázis létrehozása a védett fajok helyi védett NATURA 2000 területeiről.
4. A közös Nyugat-Pannon túzokpopuláció monitorozása.
5. A kiemelten védett helyi NATURA 2000 fajok számára szélfogó erdősávok, illetve téli táplálékforrásuk telepítése.
6. Workshopok, publikációk.
 
A projekt teljes költségvetése: 339 926 EUR
A projekt időtartama: 2009. július 1. – 2010. augusztus 31.

További információ