Legyen a Fertő-Hanság Nemzeti Park segítségére! Jelentse be észrevételét!
A pannon gyepek és kapcsolódó élőhelyek hosszú távú megőrzése az Országos Natura 2000 Priorizált Intézkedési Terv stratégiai intézkedéseinek megvalósításával
GRASSLAND-HU-LIFE-IP



Leírás
A GRASSLAND-HU LIFE IP-t a magyar kormány kezdeményezte kormányzati és nem kormányzati partnerek bevonásával. Elősegíti a PAF (Prioritised Action Framework) speciális végrehajtását a gyepterületekre összpontosítva. A LIFE IP elsősorban a természetközeli gyepterületekre összpontosít, amelyeken jelentősek az aktív beavatkozást és az élőhely - gazdálkodást igénylő védelmi intézkedések, hogy fenntartható legyen a kedvező védettségi állapot. A projekt kiterjed minden gyepterület élőhelytípusára, amelyek jelentőséggel bírnak Magyarországon. A projektet 15 partner valósítja meg.
Az Igazgatóság projektben vállalt feladatai szorosan összefüggnek a Budapest Erdőgazdaság Zrt. tervezett akcióival.
A projektterület Győrtől keletre fekszik a még aktív katonai kiképzés területén. HUFH20009 Gönyűi-homokvidék kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület (egész terület: 2881,29 ha). A projektterület kiterjedése a konkrét beavatkozást igénylő cselekvésekre 280 ha. Az egész területet a Magyar Állam tulajdonában van egy része a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében (gazdálkodó a Budapest Erdőgazdálkodási Zrt.) más része a Budapest Erdőgazdálkodási Zrt vagyonkezelésében van.
A konkrét beavatkozást igénylő feladatok:
A projektterületen felhagyott anyagnyerő helyen egy vizes élőhely alakult ki, melynek merőleges oldalán gyurgyalagok és parti fecskék fészkeltek. A tó a terület legértékesebb vizes élőhelye, amely a vízszint csökkenése ellenére is állandó vízszinttel rendelkezik. A probléma az, hogy a kevésbé csapadékos években a kisebb vízfelületek korán száradnak ki, így a kétéltűek új generációja gyakran elpusztul. A gyurgyalagok fészkelése már évekkel ezelőtt lehetetlenné vált a megfelelő partfal hiánya miatt. A helyreállítás során a legfontosabb feladat az, hogy egyesítse a különálló kisebb tavakat egy változó vízmélységű tóba, hogy megelőzze a korai kiszáradást. A helyreállítás során kb. 300 m hosszú függőleges partfal kialakítására is sor kerül, mely fészkelésre alkalmas a korábban említett fajok számára.
A lakott területek közelsége miatt jelentős az illegális hulladék lerakása. A feltárt hulladék nagy része építési hulladék, kisebb része kommunális hulladék (~1200 m3), melynek összegyűjtése és elszállítása is megvalósul a projekt keretében.
A terület egy jelentős részén a katonai használat után visszamaradt terepakadályok felhasználásával illegális motokrossz pályát alakítottak ki, így a terepakadályok közötti természetes vegetáció gyakorlatilag megsemmisült. A nyílt talajfelszíneken özönfajok telepedtek meg és jelentős az illegális hulladék elhelyezése is. Ezen a területen földmunkagépekkel vissza alakítják a természetes felszíni formákat. A bolygatott területet a magvetést követően évente kétszer kaszálják a füvesedés elősegítése és a gyomosodás megakadályozása érdekében.
A gyakorlótér területén a természetvédelmi cél a területen őshonos fa- és cserjecsoportokkal tagolt gyep fenntartása, illetve kialakítása. A természetvédelmi cél elérése érdekében a területen szinte mindenhol előforduló özönnövények visszaszorítása érdekében végeznek irtási tevékenységet. A hosszú távú fenntartás pedig a legeltetési infrastruktúra kialakításával oldható meg.
A beavatkozást igénylő feladatokat a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. hajtja végre a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság szakfelügyelete mellett.
Projekt kódja: LIFE17 IPE/HU/000018
Projekt kezdete: 2019. január 1.
Projekt zárása: 2026. december 31.
Konstrukció: LIFE Integrált
Státusz: Megvalósítás alatt
Kategória: Természetmegőrzés
Projekt honlap: http://www.grasslandlifeip.hu/
Endrődyné Király Nikolett
pályázati ügyintéző/projektmenedzser
Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
H-9435 Sarród, Rév-Kócsagvár
mobil: 30/3423782
e-mail: endrodyne.kiraly.nikolett@fhnp.hu
Vezető partner:
További partnerek:
- Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
- Budapesti Erdőgazdaság Zrt.
- Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
- Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság
- Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
- Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
- Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
- Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
- Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság
- Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
- Magyar Természettudományi Múzeum
- Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
- Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
- Zöld Akció Egyesület
Teljes költségvetés: 17 258 307 EUR
EU támogatás aránya: 60 %
FHNPI összköltségvetése: 647 929 EUR
Részfeladatok
Az Igazgatóság egy részletes alapállapot felmérést hajt végre, amely a helyreállítási intézkedések szempontjából releváns növény- és állatfajokat céloz meg. A felmérések célja, hogy a beavatkozások előtt állapítsák meg a jelenlegi állapotot, hogy a változásokra és az elért eredményekre vonatkozó referenciát biztosítson.
Az Igazgatóság a monitoring keretében a projektalkalmazottak és külső szakértők bevonásával a konkrét beavatkozást igénylő akciók (pl.: özönnövények visszaszorítás, legeltetés hatásai és hatékonysága) eredményességét vizsgálja a kijelölt növény- és állatfajok tekintetében. A projekt végén (2026) élőhely térképet készítünk az egész Natura 2000 területről.
A projekt megvalósítása során sor kerül az Igazgatóság honlapjának fejlesztésére, a projektre vonatkozó online tartalmat folyamatosan frissítjük. Film készül a kisalföldi meszes homokpuszta természeti értékeiről. A projekt helyszínen tanösvény kerül kialakításra. Az Igazgatóság projektmenedzsere részt vesz a központilag tervezett kiadványok elkészítésében, valamint az önálló kiadványok készítésében (Natura 2000 gazdálkodási tervek kivonatai a gazdálkodók részére, kiadvány készítése a katonaság részére).
A projekt többek között egy országos hálózat kiépítését tűzte ki céljául. A Grassland Conservation Management Advisory Service (GCMAS) tanácsadói szolgálat keretében 2 fő diplomás, teljes munkaidős (új státusz) alkalmazott felvételét tervezi az Igazgatóság. Fő feladatuk a helyi gazdálkodókkal való kapcsolatfelvétel és tanácsadás, a Natura 2000-hez kapcsolódó információk terjesztése.
Megvalósítás
A megvalóítás folyamatáról és eredményeiről honlapunkon híreink között, és facebook oldalunkon folyamatosan tájékozódhat.
Projekt eredmények
Hírek

RÁBA MELLETT GAZDÁLKODÓK FIGYELEM!
Elkészült GAZDÁLKODJ ÖKOsan sorozatunk harmadik része, mely a Rába kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartási tervének kivonata. A jogszabályi előírások mellett többek között bemutatjuk a jelenlegi támogatási rendszert, a Rába élőhelyeit, az élőhelyekhez kötődő megőrzendő fajokat, javasolt kezelési módokat.

RÁBAKÖZI GAZDÁK FIGYELEM!
Főként rábaközi gazdálkodók figyelmébe ajánljuk a GAZDÁLKODJ ÖKOsan sorozatunk első részét, mely a Rábaköz kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartási tervének kivonata. A jogszabályi előírások mellett többek között bemutatjuk a jelenlegi támogatási rendszert, a Rábaköz élőhelyeit, az élőhelyekhez kötődő megőrzendő fajokat, javasolt kezelési módokat.

Gazdálkodók figyelmébe ajánljuk!
Szeretnénk a gazdálkodók (elsősorban Natura 2000 területeken) segítségét kérni kollégáink álltal összeállított kérdőív kitöltésében, hogy mi is segíthessünk, támogathassuk munkájukat.

Védett- és inváziós növényfajok felmérése Győr határában
Bizony elmondhatjuk, hogy az utóbbi évek egyik legkutatottabb területe a győri Arrabóna Légvédelmi Rakétaezred gyakorlótere. A GRASSLAND-HU projekt keretein belül rengeteg munka zajlott/zajlik itt, ezért felmértük a jelenlegi állapotot. A változásokat a későbbiek során nyomon követjük, és megosztjuk.

Természetfilm a Gönyűi-homokvidék kiemelt természetvédelmi területről
A GRASSLAND-HU LIFE integrált projekt keretében egy ismeretterjesztő film készül a gönyűi homokvidékről.

Újabb kutatási eredményeinkről
„A pannon gyepek és kapcsolódó élőhelyek hosszú távú megőrzése az Országos Natura 2000 Priorizált Intézkedési Terv stratégiai intézkedéseinek megvalósításával (GRASSLAND-HU-LIFE-IP)” című projekt keretében elkészítettük az "Alapállapot felmérés védett és inváziós növényfajok tekintetében a Gönyűi-homokvidék projektterületen" című tanulmányunkat.

Uniós projekt a pannon gyepek védelmére
A pannon gyepek és a kapcsolódó élőhelyek hosszútávú megőrzését szolgálja a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. által koordinált GRASSLAND-HU, amely az első természetvédelmi célú LIFE integrált projekt Magyarországon – mondta Béres András a Kft. ügyvezetője Esztergomban. A projektnyitó sajtótájékoztatón elhangzott: a nyolc éves projektben közel 5,5 milliárd forintból gazdálkodhat az együttműködő 15 szervezet.
MME Kisalföldi Csoportja búbosbanka költésről számolt be a Kisalföldi homokpusztán. Résztetekért kattints ide.
KÉPGALÉRIA: GÖNYŰI-HOMOKVIDÉK KIEMELT JELENTŐSÉGŰ TERMÉSZETMEGŐRZÉSI TERÜLET ÉRTÉKEI
Az MME Kisalföldi Csoportja kuvikoduk kihelyezésével bővízette a már meglévő odúit a Kisalföldi homokpusztán. Részletekért kattints ide.
Itt olvashatod az MME Kisalföldi Csoportjának cikkét a költőládák sikeréről a homokpusztán.