Sziki őszirózsa tanösvény › Az ürge és élőhelyének védelme

GPS: 47.6887610398646, 16.8346914394252

Kattintson az egyes tanösvénypontokara, hogy megtekintse a nevét és a borítóképét.
Részletes adatokért kattintson a felugró ablakra.

A Fertő környéki nyílt puszta területek megléte nagyrészt az emberi beavatkozás eredménye. Több évszázada már, hogy a partvidék szinte fátlan területein a legeltetés és a kaszálás határozza meg a táj arculatát. Korábban a tó szeszélyes vízjárása, a csatornázások után pedig a mocsártól elfoglalt területek erősen szikes jellege miatt a gazdálkodás extenzív formája segítette megőrizni a pusztai területek gazdag növény- és állatvilágát.

Az egykor mezőgazdasági kártevőként kezelt, de élőhelyeinek eltűnése miatt európai szinten megritkult és veszélyeztett, ma már fokozottan védett emlősfajunk az ürge, mely ezeknek a Fertő déli és keleti oldalán elterülő legelőknek a jellegzetes kisemlőse. A faj állományainak összeomlása és elterjedési területének beszűkülése negatív hatást gyakorol a nagytestű ragadozó madaraink (pl. kerecsensólyom és a parlagi sas) állományaira is, hiszen ezeknek a fő zsákmányállata az ürge. Emellett a hermelin, a molnárgörény és a róka is a ragaozói közé tartozik.
 

Élőhelye alacsony és nyílt füvű gyepek, ahol a növényzetből felágaskodva szemmel tudja tartani a környezetét és a megjelenő veszély esetén jellegzetes füttyöt hallatva riasztani tudja a napközben magvakat, leveleket, néha rovarokat és madártojásokat gyűjtögető fajtársait. 
 

Az ürge által ásott földalatti járatrendszer mélysége eléri az 1,5-2 métert, hossza gyakran 7-8 méter. A kotoréknak mindig több kijárata van. A vacok a járat mélyének egy kisebb kiöblösödése, amelyet az állat száraz fűvel bélel ki. Itt  a kotorék mélyén húzza meg magát télire, és ennek közelében alakítja ki téli élelmiszerraktárát és a tavaszi párosodás után a nőstények itt hozzák világra 4-8 kölyküket. A nyár végén midnen egyed külön járatrendszert készít magának, ahová a hideg idők beköszöntével téli álomra térnek, s hibernált állapotban vészelik át a hideg hónapokat. Bár téli álomnak nevezzük, ez a pihenő nem mindig folytonos, mert néha a kedvezőbb időjárások alkalmával szünetet tartanak.