A veszélyeztetett kerecsensólyom és parlagi sas populációk zsákmánybázisának biztosítása a Kárpát-medencében (LIFE13 NAT/HU/000183 RAPTORSPREYLIFE​)

A veszélyeztetett kerecsensólyom és parlagi sas populációk zsákmánybázisának biztosítása a Kárpát-medencében 
Projekt rövid neve : RAPTORSPREYLIFE
Projekt azonosító: LIFE13 NAT/HU/000183

Az Európai Unió LIFE+ programjának 75%-os társfinanszírozásával megvalósuló projekt, a világszerte veszélyeztetett parlagi sas (Aquila heliaca) és kerecsensólyom (Falco cherrug) Európában kulcsszerepet betöltő állományainak megerősítését tűzte ki céljául. Mindkét faj az EU Madárvédelmi Irányelve és a LIFE+ Nature szempontjából kiemelten védendő fajnak számít, legjelentősebb európai populációiknak a Kárpát-medence ad otthont.
A korábbi védelmi törekvéseknek köszönhetően a parlagi sas és a kerecsensólyom populációinak megerősödése tapasztalható a Kárpát-medencében. Ugyanakkor a két faj fontos táplálékbázisát képező kisemlősök, mint a közönséges ürge (Spermophilus citellus), a mezei hörcsög (Cricetus cricetus) és a mezei nyúl (Lepus europaeus) állományai egyre csökkennek. Ahogy e fajoknak élőhelyet biztosító füves puszták, életében kulcsszerepet játszó délvidéki földikutya (Nannospalax montanosyrmiensis) és csíkos szöcskeegér (Sicista subtilis) állományai is. Ez a tendencia veszélyezteti a két ragadozómadár-faj védelmére irányuló erőfeszítések eddigi eredményeit. Az ürge, a délvidéki földikutya, a csíkos szöcskeegér önmagukban is kiemelkedő természetvédelmi értéket képviselnek, a hörcsög és a mezei nyúl egyedszáma pedig folyamatosan csökken. Mindezekre tekintettel, a projekt közvetlenül az említett kisemlősök populációinak megerősítésére törekszik, hogy ezzel is segítse ritka ragadozó madaraink hatékony védelmét.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság koordinációja alatt futó projekt megvalósításában további 12 partner – a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság, a Kaposvári Egyetem, a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Milvus Csoport Egyesület, a Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület, a MAVIR Zrt, a NIMFEA Természetvédelmi Egyesület és a Madárvilág Nonprofit Közhasznú Kft - vesz részt.

 
A projekt teljes költségvetése: 2.894.178 EUR
A projekt időtartama:  2014. július. 1. - 2018. december. 31.
Az Európai Unió hozzájárulásának aránya: 75%
Társfinanszírozó: Földművelésügyi Minisztérium

 
További információ a projekt hivatalos honlapján: