Danubeparks Step 2.0- Anchoring the Danube River Network of Protected Areas as Platform for Preservation of Danube Natural Heritage

Danubeparks Step 2.0
Anchoring the Danube River Network of Protected Areas as Platform for Preservation of Danube Natural Heritage


A projekt azonosító száma: SEE/D/0165/2.3/X/03
A projekt időtartama: 2 év (2012.09.28 - 2014.09.27)
 
A Danubeparks Step 2.0 folytatását képezi az első Danubeparks projektnek mely 2009-2012 között zajlott. A projekthez a Szigetközi Tájvédelmi Körzettel csatlakoztunk, ez mintegy 9 682 ha területet érint a Duna mentén.
A projekt célja, a Dunamenti védett területek megóvása. Rekonstruálása annak a sokszínű képnek, amely sajátja ennek a nemzetközi folyónak. Fontos ennek az európai természeti örökségnek a megőrzése a jövő generációi számára. Elengedhetetlen része ennek a munkának  a határon átnyúló nemzetközi összefogás, mert a természet nem ismer országhatárokat.
Ezért a projekthez 9 ország 17 nemzeti parkja és természetvédelmi területe csatlakozott a Fekete-erdőtől egészen a Duna torkolatáig.

Az együttműködés vezető partnere az ausztriai Donau-Auen National Park, mely összefogja és koordinálja a munkát.
Feladataink a folyó természetes dinamikájának megőrzése, a rendszerek és kapcsolatok zavartalan fenntartása, az állat és növényfajok természetes migrációjának biztosításával. A Dunamenti élőhelyek otthont adnak több mint 5 000 állat és 2 000 növényfajnak. Kiemelten fontos a zászlóshajó fajok védelme, melyek élőhelyének megőrzésével képesek vagyunk megőrizni az életteret sok más élőlény számára is. A Danubeparks hálózat 5 zászlóshajó fajra fókuszál, ezek a Rétisas, a Tokhal, a Kis lile, a Partifecske és a Fekete nyár. Ezen fajok monitorozása illetve a Fekete nyár tekintetében állomány és faegyed genetikai vizsgálata a projekt egyik fő irányvonala. Összhangban működve ezáltal az Állati-és Növényvédelmi Irányelvvel, a Madártani Irányelvvel és az Európai Unió egyik kiemelt feladatával a Natura 2000 területek fenntartásával. Ezen tevékenységek kiegészítéseként fő cél a Dunamenti védett területek környezeti nevelési és turisztikai értékleltárja is. A védett területek és a természeti örökség bemutatása és feltárása mind a látogatók, mind a helyi lakosság számára.
 
Partnereink

Danube Delta Biosphere Reserve (Románia), Lower Prut Nature Reserve (Moldova), Lower Prut Floodplain Natural Reserve (Románia), Kalimok-Brushlen Protected Site (Bulgária), Rusenski Lom Nature Park (Bulgária), Persina Nature Park (Bulgária), Djerdap National Park (Szerbia), Lonjsko Polje Nature Park (Horvátország), Kopacki rit Nature Park (Horvátország), Gornje Podunavlje Special Nature Reserve (Szerbia), Duna-Dráva National Park (Magyarország), Duna-Ipoly National Park (Magyarország), Dunajské Luhy Protected Landscape Area (Szlovákia), Záhorie Protected Landscape Area (Szlovákia), Donau-Auen National Park (Ausztria-Vezető partner), Donauauwald Neuburg-Ingolstadt ( Németország)
 
Költségvetés 

Összköltségvetés:
2 200 000 euró
 
További információk

http://www.danubeparks.org
facebook

Projektben elkészült tanulmányok és jelentések