Kiemelt fontosságú Pannon homoki élőhelyek helyreállítása és megőrzése katonai használatú területeken a Kisalföldi térségben

Kiemelt fontosságú Pannon homoki élőhelyek helyreállítása és megőrzése katonai használatú területeken a Kisalföldi térségben
Projekt rövid neve : Kisalföldi Homokpuszta
Projekt azonosító: LIFE08 NAT/H/000289
 
A Győr-Győrszentiváni lő- és gyakorlótér természeti értékei régóta ismertek, jelentős része 1992 óta védett természeti terület (Pannonhalmi Tájvédelmi Körzet), emellett 2004 óta a HUFH20009 Gönyűi-homokvidék kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület részeként a Natura 2000 hálózat fontos eleme. A honvédségi használatú területekre 2007-ben elkészült kezelési-fenntartási terv a természeti értékek bemutatásán kívül nagy hangsúlyt helyezett a természeti értékeket veszélyeztető tényezők feltárására, a honvédségi és természetvédelmi érdekek összehangolására és megfogalmazta egy jövőbeli természetvédelmi célú helyreállítás igényét, illetve fontosabb céljait. Az első ötleteket gyorsan tett követte és a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynöksége (jelenleg HM Védelemgazdasági Hivatal) vezetésével, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, a HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt. (jelenleg Budapesti Erdőgazdaság Zrt.) és az Aquaprofit Zrt. alkotta konzorcium 2009-ben sikerrel pályázott az Európai Unió Life+ programjára. A „Kiemelt fontosságú Pannon homoki élőhelyek helyreállítása és megőrzése katonai használatú területeken a Kisalföldi térségben” LIFE08 NAT/H/000289 elnevezésű projekt 2012-ben indult el 1,73 millió eurós költségvetéssel.

A „Kisalföldi homokpuszta Life” projekt fő célja a kisalföldi meszes homokpuszta katonai használatú területein a közösségi jelentőségű élőhelyek leromlásának megakadályozása és helyreállítása, illetve az itt élő jelölő fajok hosszú távú megőrzésének biztosítsa. A pályázat keretében végzett munkák elsősorban a lőtér területére összpontosultak, az érintett területek kiterjedése 247 ha, ami a teljes érintett Natura 2000 terület 8,7 %-a.
 
A pályázat fontosabb természetvédelmi célkitűzései:

- A meglévő természetes gyepek hosszú távú fennmaradásának biztosítása, a leromlott állapotú gyepek állapotának javítása és új gyepek kialakítása.
- A természetes élővilágot veszélyeztető, nem őshonos özönfajok visszaszorítása.
- A területen élő közösségi jelentőségű, illetve védett fajok ökológia igényeinek biztosítása.
- A természetes domborzat helyreállítása (homokbuckák, buckaközi mélyedések kialakítása).
- Az illegális hulladéklerakók felszámolása, a további lerakás megelőzése.
- Használaton kívüli katonai objektumok felszámolása (épületek, betontömbök stb.).
 
A fűavar felhalmozódásának megakadályozása extenzív legeltetéssel. A projekt időtartama alatt a természetvédelmi célok megvalósítása érdekében a partnerség különös figyelmet fordít a területen működő katonai személyzet oktatására és a lakosság, nyilvánosság folyamatos tájékoztatására. Továbbá nemzetközi szakmai fórumokon (szeminárium, konferencia) biztosítja a jó gyakorlatok tapasztalatcseréjét.
 
Projekt időtartama: 2012. január 1 – 2015. december 31.
Teljes költségvetés: 1.737.400 Eur
Az Európai Unió hozzájárulásának aránya: 75%
Társfinanszírozó: Földművelésügyi Minisztérium