Fűszernövények Lászlómajorban
Ánizs izsop (Agastache Foeniculum)
EN: Anise hyssop; DE: Duftnessel
A növény júliusban virágzik, termése augusztusban, szeptemberben érik. A drog kellemes, jellemző illatú, édes fűszeres ízű.
Legfőképp köptető, görcsoldó, emésztést elősegítő hatása mellett emésztési rendellenességek esetében használják, főleg gyermekek esetében. Olaját asztmásoknak ajánlják nyálkaoldó hatása miatt. Népies szer csuklás ellen, amikor a magot nyersen elrágcsáljuk. Igen használatos és kedvelt ízesítője fog-és szájvizeknek.
Szélhajtó keverék gyermekeknek:
Ánizs, édeskömény és koriander keverékét 2,5 dl forró vízzel leforrázunk és 10-15 percig állni hagyjuk fogyasztás előtt.
DE: Basilikum, EN: basil
A növény virágos, leveles hajtásai adják a drogot; fűszer céljára a szárakról a virágot és a levelet lemorzsolják.
Hatása: elsősorban gyomorerősítő, étvágyjavító, has puffadás régi, népies gyógyszere. Külsőleg toroköblítőnek, kelések érlelésére és bőrrepedés ellen is használják. A húgycsővezeték megbetegedése esetén sokszor alkalmazzák.
Az ókori görögök a növények királyának tartották, mivel a királyok felszenteléséhez használt olajnak is elengedhetetlen alkotórésze volt.
A középkori európaiak úgy tartották, hogy csak gyönyörű nők termeszthetik a bazsalikomot, és a romantikus szerelem szimbolikus jeleként aposztrofálták.
Bazsalikom tea:
3 dl vízzel forrázzunk le 1 teáskanál szárított bazsalikomot, hagyjuk állni 10-15 percig, majd leszűrve fogyasztható.
Borsikafű, csombor vagy borsikafű (Satureja hortensis)
DE: pikant, EN: savory
A növény virágos, leveles hajtásait kell learatni az alsó, elfásodott szárak nélkül. az áru jelentős részét a szárakról lemorzsolt virágokból és levelekből kell előállítani. A fekete borssal készítendő ételekhez adható diéta vagy gyomorkímélés eseten, teljes mértékben helyettesíthető vele.
Teáját alacsony vérnyomás, bélhurut, felfúvódás és köhögés ellen isszák.
Illóolaját a konzerv- és likőripar is előszeretettel hasznosítja.
A borsikafüvet megénekelte még Vergilius, a költő is, aki sok borsikafüvet ültetett a kertjébe a méhei számára.
Borsikafű tea:
Két teáskanálnyi szárított borsikafüvet forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5 perc után szűrjük le.
A növény minden részében kellemes, jellemző illatú, hűsítő ízű. Elsősorban levéldrog és illóolaj előállítására termesztik. Levéldrognak a növényt még virágzás előtt learatják; a leveleket a szárakról lefosztják és gondosan megszárítják. Teája mindennapi reggeli vagy üdítő italként, de gyógyszerként is egyaránt értékes.
Felhasználása meglehetősen sokrétű: ideg és gyomorerősítő, izzasztó hatása mellett menstruáció előmozdító. Fájdalom esetén érzéstelenítő és fertőtlenítő, kitűnő és gyorsan ható házi szer a fejfájás, fülzúgás és -fájás, rekedtség és altesti fájdalmak fellépésekor. A belőle készült olaj ismert bedörzsölő-fájdalomcsillapítószer, lyukas fog következtében fellépő fájdalmakra, továbbá fogcsepp, szájvíz, nátha elleni szippantópor, reuma elleni kenőcs és balzsam alapanyaga.
A görög mitológia szerint Pluto, az alvilág istene beleszeretett a gyönyörű nimfába, Minthébe. Pluto féltékeny felesége azonban Minthét növénnyé változtatta, amit már Pluto sem tudott megakadályozni, de a növényt finom illattal ruházta fel, és a nimfáról nevezte el.
Az ókori görög a lucullusi lakomák után mentaágakat rágcsáltak, hogy így serkentsék az emésztést.
Menta szörp:
2 kg cukor, 2 nagy csokor menta (minél több, annál jobb), 5 l víz, 2 tk citromsav, 2 citrom (krumpli hámozóval lefejtett héja). A cukorból, citromsavból, és a citrom héjából szirupot főzünk vízzel. Mikor a cukor teljesen elolvadt ráöntjük a mentára, megkeverjük, és egy napig állni hagyjuk. Másnapszűrés után újra felforraljuk, és jól záródó csavaros üvegekbe töltjük.
Citromfű (Melissae folium)
EN: Lemongrass; DE: Zitronenmelisse
A hajtásokról az ép és egészséges leveleket kell lefosztani, herbának pedig a virágos, leveles, 4 cm-nél nem hosszabb hajtásokat. A növényből tea, illóolaj készíthető, továbbá saláták és mártások ízesítéséhez használják.
Teája ideg-és szívnyugtató, görcsoldó, emésztést serkentő, epeműködést elősegítő hatású. Külsőleg borogatásokhoz és fürdőkhöz, bedörzsölőkhöz használják daganat, zúzódás és reuma ellen.
Citromfű fürdő:
Egy l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt.
A növény virágzó leveles hajtásainak felső, legfeljebb 40 cm hosszú részeit kell levágni. Évente kétszer aratható. Ipari és háztartási fűszer.
Hatása: köhögéscsillapító, izzadás gátló, szélhajtó, étvágyjavító, asztmás és hörghurutos bántalmakat szüntető.
A középkorban az állhatatosságnak és a hűségnek volt a jelképe.
Illóolaját a konzerv- és likőripar alkalmazza.
Éjjeli izzadást csökkentő tea:
1 evőkanálnyit fél dl vízzel leforrázni, majd 10 percig állni hagyni. Lefekvés előtt hidegen 1 csészével szükséges elfogyasztani.
Fodormenta (Mentha spicata)
DE: Grüne Minze, EN: spearmint
A növénynek a szárakról lefosztott levelei, valamint a virágzásuk kezdetén learatott föld feletti részeik adják a drogot. Íze és illata is kellemes, konyhaköményre emlékeztető.
Teája szélhajtó, étvágyjavító, idegnyugtató, görcsoldó. Illóolaját gyógyszerek, száj-és fogápoló szerek, cukorkák ízesítésére használják.
Bizonyos források szerint a világ mentoltermelése évente 100 tonna körüli kristályos anyag.
Fodormenta tea:
3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi összeaprított fodormentalevelet, majd 5 perc elteltével szűrjük le.
Kerti kakukkfű (Thymus vulgaris)
EN: Thyme DE: Thymian
Virágos, leveles hajtását kell gyűjteni, az alsó elfásodott, levéltelen szárrészek nélkül.
Elsősorban légzőszervek és hörgők megbetegedéseinél használják, tüdőgyulladás és gyomorproblémák ellen is kiváló szer. Olaja cukorra csepegtetve nyálkaoldó és bedörzsölő szer sebfájdalmak esetén.
Kakukkfű fürdő:
Rovarcsípések, bőrgyulladások, meghűlés, megfázás esetén.
100 g levelet 1 liter forrásban lévő vízhez adunk, 10 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrve a fürdővízhez adjuk.
Fontos, hogy fürdés után ne törülközzünk meg, hanem pongyolába tekerve magunkat bújjunk az ágyba. Kb egy óra izzadás szükséges a megfelelő eredményhez.
Koriander (Coriandrum sativum)
EN: Coriander; DE: Koriander
Az egész növény, így a termés is éretlen állapotban poloskaszagú, aromás, kesernyés, kissé csípős ízű. A kereskedelembe gyümölcse és olaja kerül.
A koriander a görcscsillapító teák alkotó része. 1-2 koriander mag elrágcsálva az emésztésre, székerőltetésre jó hatással van. Olaja gyomorerősítő hatású, felfúvódást szüntet. A frissen szedett, zöld növény daganatra, gyulladt bőrre oszlató hatással van.
A koriandert már 3000 éve használják fűszerként.
Az egyiptomi sírokban találtak olyan koriandermagokat, amelyeket Krisztus előtt mintegy 1000 évvel szedhettek.
A koriander a curry nélkülözhetetlen összetevője.
Emésztést serkentő koriander tea:
Daráljunk meg 1 púpozott teáskanálnyi koriandert, öntsük le 3 dl forró vízzel, hagyjuk állni 10 percig. Szűrjük le, étkezések előtt fogyasszuk.
Majoránna (Origanum majorana)
EN: Marjoram; DE: Majoran
A növény szárait kell levágni, majd szárítás után a virágzatot és a leveleket le kell morzsolni róluk. A lemorzsolt anyagot a szártöredékektől és a homoktól többszöri átrostálással és szitálással meg kell tisztítani. Általánosan ismert ipari és háztartási fűszernövény, illóolaját élelmiszer- illetve a konzervipar használja fel.
Főzete ideges fejfájás, görcsös köhögés, légzési zavarok, gyomor problémák, felfúvódás eseteiben kitűnően beválik. Olajából készült kenőcs reumatikus, köszvényes fájdalmakat enyhíti.
Régi népi szokás, hogy azok a lányok, akik szép házasságot szeretnének, a kelengyéjük közé majoránna levelet tesznek.
Az ókorban nagy tisztelet övezte majoránnát, a boldogság szimbólumaként tartották számon.
Majoránna kenőcs:
Orrdugulás és reumás fájdalmak enyhítésére gyógyír.
4 teáskanálnyi összemorzsolt majoránnát 2 evőkanál borpárlattal öntsünk le. Fedjük le, hagyjuk állni egy órát, ezután adjunk hozzá 2 evőkanál vajat. Az egészet melegítsük kb 10 percig vízgőz felett állandó kevergetéssel. A kenőcsöt szűrjük át mullpólyán, majd tegyük jól zárható tégelybe. Kihűlve használható. Hűtőszekrényben tároljuk, és 3-4 hetente készítsünk új kenőcsöt.
Almaillatú menta (Mentha rotundifolia)
EN: Mentha (Mint) DE: (Minze ), Apfelminze
Egész nyáron szedhetjük róla a friss leveleket, szárításhoz a virágzás előtti hajtásokat gyűjtsük. A konyhában gyümölcsaromája miatt kiváló édességekhez, teája kiváló üdítőital. Szőrös levelei miatt főzzük együtt az étellel.
A borsmentához hasonlóan az almaillatú menta is tartalmaz mentolt, emésztőszervi panaszokra hatásos, inhalálva pedig enyhíti a meghűléses tüneteket.
Angol mentaszósz:
Aprítsunk össze 8-9 evőkanálnyi mentalevelet és öntsünk rá 4-5 evőkanálnyi forró vizet. Keverjünk hozzá 1 ek mézet, és hagyjuk állni a krémet 1 órán át. Tálalás előtt adjunk hozzá 3 ek ecetet (ízlés szerint balzsam, vagy borecetet), és alaposan keverjük össze. A mentaszószt bárányhúshoz kínáljuk.
Lestyán (Levisticum officinale)
EN: Lovage; DE: Liebstöckel
A növény gyökérzete és a tőlevelei adják a drogot. Leveleit frissen vagy szárított formában használhatjuk fel ételeink ízesítésére: levesekbe, húsételekbe, mártásokba és salátákba kerül legtöbbször. Fagyasztott állapotban őrzi meg legjobban jellegzetes ízét.
A lestyánt leginkább vese-és hólyag bántalmak esetén alkalmazzák. Epekő és húgykőoldó hatású teakeverékek alkotórésze.
A lestyánt nem csak betegségek kezelésére használták, hanem a rossz szagok elűzésére is. Az ókorban gyakorta alkalmazták a lestyán cipőkbe téve, hogy illatosítsa és fertőtlenítse a lábbelit.
A fertőtlenítés mellett Erdélyben az ártó szellemek távol tartására is alkalmazták.
Vízhajtó lestyán tea
1 evőkanál lestyángyökeret áztassunk 10 percig forró vízben. Ez a főzet kiváló méregtelenítő abban az esetben is, ha túl sok nikotin és alkohol került a szervezetbe.
Medvehagyma-csalán krémleves
Hozzávalók:
1 ek olaj, 1 csokor csalán (csúcshajtás 2-3 levéllel), kb. 10 szép, nagy medvehagyma levél, 3 közepes burgonya, 1 szál petrezselyemgyökér, 2-3 friss lestyán levél (vagy szárított, ha nincs friss), 2 gerezd fokhagyma, só, bors, őrölt szerecsendió, kb. 1 dl tejszín
Elkészítése:
Az olajon kezdjük el pirítani a felkockázott petrezselyemgyökeret és a burgonyát. Adjuk hozzá a csalánt és a medvehagymát. Pár perc elteltével reszeljük bele a fokhagymát is. Öntsük fel vízzel, fűszerezzük. Botmixerezzük, majd a végén öntsük hozzá a tejszínt.
Jó étvágyat! :-)
Levendula (Lavandula angustifolia)
DE: Lavendel, EN: Lavender
Illatos virágait üde nyílásukkor a szárakról lefosztják és gondosan szárítják. A virágból előállított illóolajat főként illatszerek készítésére használják.
Teája idegnyugtató, görcsoldó és étvágyjavító hatású, továbbá migrén, szédülés, melankólia ellen kiváló szer. Külsőleg daganatot és váraláfutást enyhít a főzetéből készült borogatás.
Az ókori görögök és rómaiak tisztító tulajdonságáért és illatáért kedvelték
Szárított virágja általános rovarűző, leginkább molyok ellen szokták használni.
Levendula olaj:
Enyhíti a reumás fájdalmakat, és oldja a feszültséget.
Egy maréknyi szárított vagy friss levendulához öntsünk negyed liter olívaolajt, majd a folyadékot öntsük jól zárható üvegbe, ezután 3-4 napig hagyjuk napos, meleg helyen. Szűrjük le, és hűvös helyen tároljuk.
Olasz szalmagyopár (Helichrysum italicum)
EN: Immortelle; DE: Italienische Strohblume
Friss hajtásokat folyamatosan szedhetjük a növényekről. Leveleit rizses, zöldséges ételek, szószok, levesek, valamint különféle húsfélék ízesítésére használjuk.
Teája enyhíti gyomorfájást és jó szolgálatot tesz a légúti megbetegedéseknél is. Továbbá 1 ml mandarin, citrom, szalmagyopár-olaj belsőleg nyugtató hatást fejt ki. Ha bőrünkre kenjük, kisimítja a ráncokat és a forradásokat. Ha az olajkeverékkel rögtön bedörzsöljük a ficamokat, zúzódásokat, akkor megakadályozhatjuk, hogy feldagadjon a sérült testrész.
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
DE: Rosmarin, EN: rosemary
A növény levelei és virágai adják a drogot.
Emésztési rendellenességeknél, májpanaszoknál és menstruációs problémáknál alkalmazható, kedvelt népies szer. A belőle készült kenőcsöt borogatásra, inak felfrissítésére, meghűlésre használják. Olajából készült kenőcs hajhullás és krónikus bőrkiütések ellen alkalmazható.
Régen szokás volt a menyasszony ruháját, fejdíszét virágzó rozmaringgal ékesíteni. Az apró fehér rozmaringvirág a tisztaság jelképe, csak szűz leányok hordhatták.
A rozmaring ág füstjének jellegzetes illata van, esküvők és temetések alkalmával is szívesen tették a füstölőbe.Rozmaring bor:
20 gramm friss, apróra vágott rozmaringlevélre öntsünk 1l könnyű fehérbort. Töltsük légmentesen zárható üvegbe. Egy hét után vászonruhán szűrjük át.
Rozmaring kenőcs:
Veszünk egyenlő részben rozmaringot, zsályát, majorannát, borsmentát és zsírral felfőzzük, az átszűrés után annyi viaszt oldunk benne, hogy kenőcsszerű masszát kapjunk. A kihűlt kenőcsöt rozmaring és boróka olajjal illatosítjuk.
A növény virágos hajtásának felső, legfeljebb 40 cm hosszú részét kell gyűjteni. A kerti majoránna helyett fűszerként is használják.
A nemi szervekben előforduló zavaroknál idegerősítő és görcsoldó. A leveléből készült főzet a légzőszervek megbetegedéseinél gyengén izzasztó és nyálkaoldó. Illóolaja étkezési olajjal és alkohollal keverve reumánál használják. Főzetéből viszkető kiütések esetén fürdőt készítenek. Állatgyógyászatban a háziállatok étvágytalansága ellen alkalmazzák.
Oregánó tea:
Öntsünk le 1,5 dl forró vízzel 1 teáskanál szárított oregánólevelet, és hagyjuk állni lefedve 10 percig. Szűrés után egyből fogyasztható. Napi ajánlott mennyiség: három csésze.
Tárkony (Artemisia dracunculus)
EN: Tarragon; DE: Estragon
A növény leveles hajtását alkalmazzák gyógyászati célokra, virágzás előtt ajánlott szedni. Fűszeres illatú, kissé kesernyésen csípős ízű fűszer. Illóolajának illata az ánizsra emlékeztet. Fűszer, ecetfűszer, étvágyjavító, uborka- és salátafűszer mártásokhoz, levesekben, főzelékekbe.
Teája vesetisztító és epehajtó hatású
Tárkony tea:
3 dl forró vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi tárkonylevelet, majd 5-6 perc elteltével szűrjük le.
Zsálya (Salvia officinalis)
EN: Sage; DE: Salbei
A kifejlett, ép leveleit a száraktól lefosztva kell gyűjteni.
A forrázat belsőleg a húgyutak fertőtlenítésére, bélhurut ellen. Teája általában összehúzó hatású, mézzel vagy cukorral ízesítve hurut, köhögés és torok elnyálkásodásánál alkalmazzák. Használják továbbá külsőleg torok- és gyulladásos testrészek öblögetésére, illetve borogatására. Aranyér bántalmak ellen fürdőt is készítenek a zsályalevélből.
Az ókori görögök és rómaiak kezdetben húsok tartósítására használták a zsályát.
A zsálya az egyik legrégebbi gyógynövény. Erre utal latin neve is: Salvia, ami annyit tesz: "gyógyítani".
Zsálya tea:
Légúti megbetegedésekre, száj-, a fogíny- és toroknyálkahártya gyulladásának kezelésére.
Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított vagy friss zsályalevelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit érdemes belőle fogyasztani. Kihűlve gargalizáló oldatként is alkalmazható.