Legyen a Fertő-Hanság Nemzeti Park segítségére! Jelentse be észrevételét!
Hírek
_x4tr-085f-1659450693.jpg)
A globális felmelegedés egyik nyertese lehet: a sisakos sáska előkerülése a Fertő parti gyepekben
2022.08.02.

Ne etessük a vízimadarakat!
A madár- és természetvédelmi hatóságok és szervezetek világszerte küzdenek a vízimadarak etetése ellen, ami az egyik legrosszabb dolog, amit jó szándék címén vadon élő állatokkal tehetünk

Denevért találtam - mit tegyek?
A denevérek lenyűgöző, nagyon hasznos, ugyanakkor indokolatlanul elutasított és lebecsült állatok. Magyarországon minden denevér védett, egyedeik és szálláshelyeik elpusztítása tilos. Segítsünk rajtuk!

Természetismereti előadás a nyárköszöntő kézműves vásáron
A madárvonulás kutatása modern eszközökkel - Pellinger Attila

Szlovák-magyar együttműködés két veszélyeztetett madárfajunk, a kék vércse és a túzok megőrzéséért
Sajtóközlemény - 2022. március 24, Budapest (fotók: Tojó és hím kék vércse - Lóki Csaba; Túzok - Motkó Béla)

Pályázati felhívás! - „Fókuszban a természet” - Jubiláló Tájvédelmi Körzeteink
A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság pályázatot hirdet természetfotó és rövidfilm készítésére általános iskola felső tagozata, valamint 15 év+ korosztályok tagjai számára.

Gazdálkodj Ökosan
Elkészült GAZDÁLKODJ ÖKOsan sorozatunk negyedik része, mely a Soproni-hegység kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartási tervének kivonata. A jogszabályi előírások mellett többek között bemutatjuk a jelenlegi támogatási rendszert; a Soproni-hegység, Az Ikva-menti, a Liget-patak-menti, a Harkai Nagy-rét, a Harkai-Kúp és a Harkai Fás Legelő élőhelyeit, az élőhelyekhez kötődő megőrzendő fajokat, javasolt kezelési módokat.

RÁBA MELLETT GAZDÁLKODÓK FIGYELEM!
Elkészült GAZDÁLKODJ ÖKOsan sorozatunk harmadik része, mely a Rába kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartási tervének kivonata. A jogszabályi előírások mellett többek között bemutatjuk a jelenlegi támogatási rendszert, a Rába élőhelyeit, az élőhelyekhez kötődő megőrzendő fajokat, javasolt kezelési módokat.

RÉPCE-MENTI GAZDÁK FIGYELEM!
Elkészült GAZDÁLKODJ ÖKOsan sorozatunk második része, mely a Répce-mente kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartási tervének kivonata. A jogszabályi előírások mellett többek között bemutatjuk a jelenlegi támogatási rendszert, a Répce-mente élőhelyeit, az élőhelyekhez kötődő megőrzendő fajokat, javasolt kezelési módokat.

RÁBAKÖZI GAZDÁK FIGYELEM!
Főként rábaközi gazdálkodók figyelmébe ajánljuk a GAZDÁLKODJ ÖKOsan sorozatunk első részét, mely a Rábaköz kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület fenntartási tervének kivonata. A jogszabályi előírások mellett többek között bemutatjuk a jelenlegi támogatási rendszert, a Rábaköz élőhelyeit, az élőhelyekhez kötődő megőrzendő fajokat, javasolt kezelési módokat.

Gazdálkodók figyelmébe ajánljuk!
Szeretnénk a gazdálkodók (elsősorban Natura 2000 területeken) segítségét kérni kollégáink álltal összeállított kérdőív kitöltésében, hogy mi is segíthessünk, támogathassuk munkájukat.

Védett- és inváziós növényfajok felmérése Győr határában
Bizony elmondhatjuk, hogy az utóbbi évek egyik legkutatottabb területe a győri Arrabóna Légvédelmi Rakétaezred gyakorlótere. A GRASSLAND-HU projekt keretein belül rengeteg munka zajlott/zajlik itt, ezért felmértük a jelenlegi állapotot. A változásokat a későbbiek során nyomon követjük, és megosztjuk.

Természetfilm a Gönyűi-homokvidék kiemelt természetvédelmi területről
A GRASSLAND-HU LIFE integrált projekt keretében egy ismeretterjesztő film készül a gönyűi homokvidékről.

Újabb kutatási eredményeinkről
„A pannon gyepek és kapcsolódó élőhelyek hosszú távú megőrzése az Országos Natura 2000 Priorizált Intézkedési Terv stratégiai intézkedéseinek megvalósításával (GRASSLAND-HU-LIFE-IP)” című projekt keretében elkészítettük az "Alapállapot felmérés védett és inváziós növényfajok tekintetében a Gönyűi-homokvidék projektterületen" című tanulmányunkat.

Uniós projekt a pannon gyepek védelmére
A pannon gyepek és a kapcsolódó élőhelyek hosszútávú megőrzését szolgálja a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. által koordinált GRASSLAND-HU, amely az első természetvédelmi célú LIFE integrált projekt Magyarországon – mondta Béres András a Kft. ügyvezetője Esztergomban. A projektnyitó sajtótájékoztatón elhangzott: a nyolc éves projektben közel 5,5 milliárd forintból gazdálkodhat az együttműködő 15 szervezet.

Kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros)
Új fajt sikerült kimutatni a Dudlesz-erdő denevérfaunájában.

Kipusztultként nyilvántartott fajt találtak a kutatók Győr-Moson-Sopron megyében
Az őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis) ritka, nyár végén, kora ősszel virágzó orchideafélénk. Hazánkban elsősorban a Zalai-dombságban, a Balaton-felvidéken és a Mezőföldön ismertek előfordulásai. A Kisalföldön kihaltként tartották számon, utolsó ismert előfordulása a Győrszentiván melletti Ujmajor volt, ahol Polgár Sándor gyűjtötte 1934-ben. Idén Schmidt Dávid botanikus találta meg egy új állományát Répceszemere mellett.

Best LIFE-Nature Awards 2016-2017
A „Kiemelt fontosságú Pannon homoki élőhelyek helyreállítása és megőrzése katonai használatú területeken a Kisalföldi térségben” elnevezésű projekt elnyerte a legjobb LIFE projekt címét.