Legyen a Fertő-Hanság Nemzeti Park segítségére! Jelentse be észrevételét!
Természeti értékeink - Veszélyeztető tényezők
Természetes szukcesszió
A veszélyeztető tényező és az ellene folytatott tevékenység jó példája a Szárhalmi-erdő sztyeprétjeinek fenntartása. Ezek a természeti értékekben (pl. Ophrys insectifera, Orchis ustulata,Iris pumila) gazdag rétek a szélsőséges termőhelyeken, illetve a korábbi legeltetés hatására, erdők helyén alakultak ki. A legeltetés felhagyását követően megkezdődött cserjésedésük és erdősödésük, emiatt a gyepek ritka fajai visszaszorulnak, szélsőséges esetben el is tűnhetnek. Hasonló a helyzet a Pannonhalmi-dombság egykori extenzív, füves aljú gyümölcsöseiben, amelyek szintén erdők helyén találhatók. A művelés felhagyása után ezek erdősödése gyorsan bekövetkezik.
A Hanságban a lecsapolásokat követően kialakult nagy területű kékperjés és nyúlfarkfüves láprétek területét szintén a természetes szukcesszió részét képező erdősödés veszélyezteti, amely természetes vízviszonyok esetén nem következne be. A természetes szukcesszió ellen, a vízháztartás helyreállításáig, az egyetlen védekezési lehetőség a természetbarát módon végzett kaszálás.


Özönnövények terjedése

Az özönnövényekről a KvVM TERMÉSZETVÉDELMI HIVATALÁNAK TANULMÁNYKÖTETEIBEN - BIOLÓGIAI INVÁZIÓK MAGYARORSZÁGON - ÖZÖNNÖVÉNYEK I - II. talál további információkat.
Vízrendezések (lecsapolás, belvízelvezetés, kiszárítás, mederszabályozás)
A vizes élőhelyek nemcsak területünkön, hanem az egész országban kiemelten veszélyeztetettek. A magyarországi vizes területek pusztulásának felmérése érdekében eddig nem készült publikált országos felmérés. A lápok tönkretételére vonatkozóan Lájer Konrád adott becslést 1998-ban, eszerint Magyarország területének eredetileg 1,1%-át (1023 km2) boríthatták lápok, amelyeknek 97%-át csapolták le a XIX-XX. századi vízrendezések során. A lecsapolások következtében nagy lápvidékeink, mint például az Ecsedi láp, a Sárrrét vagy területünkön a Hanság csaknem teljesen elpusztultak. A hazai folyók természetes árterületei eredetileg az ország területének 22,8%-át (21248 km2) érintették. A folyószabályozások következtében a hazai folyók ártere alig 637 km2-re csökkent, ami a lápokhoz hasonlóan szintén 90% feletti pusztulást jelent (Szlávik 2006).
A lecsapolások, kiszárítások káros hatásai a kiépült csatornarendszereken keresztül ma is érvényesülnek és a megmaradt természetes vizes élőhelyeket veszélyeztetik. A folyószabályozások és a Hanság lecsapolásának hatása - a talajvízszintek megváltozása, az árhullámok levonulása révén - jóval nagyobb területen érvényesül.
Technikai sportok (pl. motorkrossz, terepmotorozás, kvad, terepkerékpározás és tereplovaglás)
A természetes élőhelyeken űzött technikai sportok közvetlen hatása általában a növényzet lokális pusztulása, közvetett hatásai azonban ezen túlterjednek. A kialakuló nyers talajfelszínek lehetőséget adnak az özönnövények megtelepedésének, a tevékenységgel együtt járó zavarás, szennyezés (hegyvidéki patakok) pedig a természetes élővilágot veszélyeztetik.
Ezek a sportok jelenleg elsősorban Győr környékén, a kisalföldi meszes homokpuszta és a Pannonhalmi-dombság területein, illetve a Sopron környékén, a Soproni-hegységben és a Fertőmelléki—dombságban, jelentkeznek.
Védett természeti területeken a technikai sportok űzéséhez, alapvetően a gépjárművel történő közlekedéshez, a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges.
Turizmus
A védett területeken „irányítatlanul” folyó turizmus jelentős veszélyt jelent a természeti értékekre. A folyamatos zavarás problémákat okozhat a fészkelésben, de a virágszedés, a szemetelés, a szennyezések, a tűzrakások mind-mind veszélyezteti a védett fajokat és természetes élőhelyeket. A természet mellett a kulturált természetjáráshoz szükséges infrastruktúra (kilátók, padok) is jelentős veszélyben van. A Rába, a Duna és a Mosoni-Duna árterében vadkempingezők hihetetlen mennyiségű szemetet és letaposott, szétdúlt területet hagynak maguk mögött.
Illegális hulladéklerakás
Gyűjtés

Vonalas létesítmények


Gyepgazdálkodás
A természetvédelmi szempontból kedvező gyepgazdálkodási gyakorlatról ITT tudhat meg többet.
Nádgazdálkodás
Vadgazdálkodás
A vadállomány okozta veszélyek mellett szinte eltörpülnek a rossz helyre tett szórók, vadászlesek vagy éppen a vadászatok (védett fajok lelövése, zavarás stb.) okozta veszélyek.
Erdőgazdálkodás